Poseta ginekologu je intimna stvar u životu svake žene, ponekad i neprijatna. Ali tih par minuta jednom godišnje, koliko traje preventivni ginekološki pregled, su nezamenljivi u očuvanju vašeg reproduktivnog zdravlja.
Međutim, kod iznenadnih tegoba, uzorkovanje za osnovnu kao i dodatnu laboratorijsku dijagnostiku, možete uraditi jednostavno i u laboratorijskim uslovima.
Ispoljene tegobe, koje ukazuju na potrebu za dijagnostikom genitalnih briseva su: svrab, peckanje, pojačana sekrecija neprijatnog mirisa i sl.
Uzimanje uzoraka za cervikalne i vaginalne briseve možete obaviti brzo i bez zakazivanja u Centralnoj Beo-Lab laboratoriji u Resavskoj 58-60 – Savski Venac i u Beo-lab laboratoriji u Pančevu na adresi Radomira Putnika 22.
Navedene laboratorije su posebno opremljene kabinetom, po svim standardima i tehničkim i kada je u pitanju stručni kadar, za uzimanje genitalnih briseva.
O dostupnosti uzorkovanja u ostalim Beo-lab laboratrijama na teritoriji Beograda, informišite se pozivom našeg Call centara tel: +381 11 36 22 888
Postupak uzorkovanja u laboratorijskim uslovima
Pre samog uzimanja genitalnih briseva, pacijentkinja daje osnovne lične podatke: ime i prezime, datum rođenja i željeni način dostavljanja rezultata: lično preuzimanje, putem mail-a ili putem aplikacije WEB rezultati.
Zatim se beleže razlozi dolaska. Da li je upućena od strane svog lekara/ginekologa ili dolazi samoinicijativno zbog prisutnih tegoba, sumnje na infekciju prenetu polnim putem ili zbog kontrolnog pregleda posle terapije, i sl.
Nakon toga, pripremate se za postupak uzimanja uzoraka: oslobađate donji deo stomaka i vaginu, udobno se smeštate na ginekološku stolicu i opustite se.
Pacijentkinja se za uzimanje briseva priprema na isti način kao i kod ginekološkog pregleda.

Neophodno je da pri uzimanju briseva opustite mišiće karlice, čime omogućavate jednostavno i nesmetano stavljanje sterilnog spekuluma. Spekulum je plastični umetak kojim se razmaknu zidovi vagine i napravi prostor za pravilno uzimanje briseva.
Pravilna priprema u kućnim uslovima
Da bi dobijeni laboratorijski nalazi bili pouzdani i tačni, važno je da je uzeti uzorak vaginalnog i cevikalnog brisa adekvatan i kvalitetan.
Za adekvatnost i kvalitet uzorka, bitno je ispoštovati pripremu u kućnim uslovima, pred planiran dolazak u laboratoriju.
Poštujte ova jednostavna pravila:
- Dve večeri pre uzrokovanja ne treba koristiti vaginalne tablete. Sve vrste vaginaleta, pa i one na biljnoj bazi, mogu uticati na tačnost rezultata;
- Ukoliko ste bili na terapiji pa dolazite na kontrolni pregled, od završetka primene propisane terapije mora da prođe 72h;
- Veče pre uzorkovanja ne vršiti unutrašnje ispiranje vagine;
- Bez seksualnih odnosa dan pre uzorkovanja tj. u poslednjih 24h;
- Za uzorkovanje genitalnih briseva najbolje je doći 10-tog dana od početka ciklusa;
- Jutro pred dolazak u laboratoriju, obaviti toaletu genitalne regije, blagim sapunom i toplom vodom, i obući čist veš.
Šta uključuje standardna analiza genitalni briseva?
Dve osnovne analize vaginalnog i cevikalnog brisa su bakterijološka i mikološka .
Bakteriološka – da li je prisutna infekcija uzrokovana određenim patogenim bakterijama.
Mikološka – da li je prisutna infekcija uzrokovana gljivicama, pre svega iz roda Candida.
Nalaz će pokazatikoja je konkretno bakterija izolovana, ako infekcija istom postoji i analizu osetljivosti te bakterije na anatibiotike, takozvani antibiogram.
U slučaju infekcije izazvane gljivicama, biće izolovana konkretna gljivica koja izaziva tegobe.
Šta uključuje dodatna analiza genitalnih briseva?
Hlamidija, mikoplazme i ureaplazme su najčešći uzročnici seksualno prenosivih bolesti koje izazivaju hronična oboljenja genitalnih organa, često praćena sterilitetom.
Dodatnim uzorkovanjem, po ličnom zahtevu, utvrđujemo prisustvo hlamidije, mikoplazme i ureaplazme u cervikalnom brisu žene.
Za mikoplazme i ureaplazme se ispituje i dodatna ostljivost na antibiotike i prilaže antibiogram.
Za sve rezultate dobijene u našoj laboratoriji dodatno tumačenje istih možete dobiti od našeg medicinkog osoblja, koje će vas po potrebi uputiti na lekara ili ginekologa.
Preporučujemo vam da pročitate i tekst „Priprema kod uzimanja uzorka za Papa test“.