Dobro došli u svet digitalne patologije!
Velika nam je čast da vam predstavimo digitalnu patologiju i digitalni skener.
Sa digitalnom patologijom i digitalnim skenerom upoznaće vas dr Vesna Čemerikić Martinović – patolog i načelnica patohistološke Beo-lab laboratorije.
Digitalni skener je uređaj jedinstven u svetu
Digitalni skener je novina u svetu patologije, ali se procenjuje da će za naredne dve do tri godine cela patologija preći na digitalnu.
Digitalni Philips skener ( koji u Srbiji za sada poseduju jedino Beo-Lab laboratorije) je uređaj koji je Američka organizacija za ishranu ADA odobrila kao jedini trenutno u svetu uređaj na kome je moguće uspostaviti inicijalnu dijagnozu u digitalnoj patologiji.
Proces skeniranja pripremljenih uzorka tkiva brz i jednostavan
Proces skeniranja prethodno pripremljenih uzoraka tkiva je veoma jednostavan.
Pločice se ubacuju u posebne fiokice skenera, nakon čega je skeneru potrebno svega 2-3 minuta da izvrši proces skeniranja jedne pločice.

Snimanje se obavlja putem mikroskopske optike skenera, pri čemu se slika digitalizuje i kao takva prebacuje i odlaže u poseban folder na kompjuteru.
Fajl pacijenta pored skeniranog uzorka tkiva sadrži i ostale podatke o pacijentu, njegovoj istoriji bolesti, koji su jako bitni za dijagnostiku.
Otvaranjem pločice iz foldera sa kompjutera, dobija se inicijalno isti prikaz i u formi kao da je posmatrate pod mikroskopom. Uzorak tkiva dalje može da se pomera i uveličava.
Digitalni zum – vrata u novi svet, svet digitalne patologije
Veliko uveličanje ili uveličanje 40 kako ga nazivaju patolozi je maksimalno uveličanje koje obezbeđuje mikroskop.
Zahvljujući digitalnom skeneru, sada je omogućeno da se uzorak tkiva uveća preko tradicionalnog velikog uveličanja. To je zahvaljujući opciji digitalnog zuma, koja ovaj skener i čini superiornim.

„Kada se radi na mikroskopu, radi se sa uljem, to je dosta nekomforna metoda i nikada se ne vidi ovako jasno kao kod digitalnog uveličavanja“ – ističe dr Čemerikić.
Ovo posebno dobija na značaju kod pojedinih oblasti patologije, kao što je hematopatologija gde su sitni detalji jako bitni.
Digitalna patologija – prednosti
Prednost digitalnog skenera je da bez obzira o kojoj oblasti patologije je reč, mi možemo da vidimo uzorak tkiva od toga kako izgleda na pločici pa do uveličanja od hiljadu puta u roku od samo 5 sekundi.
Mogućnost digitalnog uveličavanja uzorka tkiva je dovela do ulaska u jedan novi svet, svet koji do sada nije bio poznat patolozima.
Pogledajte video prezentaciju digitalne patologije, od strane Beo-lab laboratorija i dr Čemerikić, na Nacionalnoj televiziji u emisiji „Eksluzivno“ kod Mire Adanje Polak – 02. decembar 2018.
Dve glavne prednosti digitalne patologije
- Brzina u dobijanju tačnog i pouzdanog rezultata tj. dijagnoze.
Kod pojedinih vrsta tumora, akutnih leukemija, tumora u odmaklim stadijumima, ova brzina je jako bitna, kako bi se na bazi iste urgentno reagovalo i što pre krenulo sa ciljanom terapijom;
- Mogućnost brze i jednostavne konsultacije ili traženja super ekspertize od patologa u zemlji i po potrebi u inostranstvu, praktično u roku od jednoga dana.
To je moguće zahvaljujući ovom skeneru koji skenira slike i gde slajdovi slika na kompjuteru izgledaju apsolutno identično kao što su na mikroskopu.
„U tome je prednost ovog skenera. Do sada nije bilo uređaja koji su mogli da daju tako preciznu i jasnu sliku“ – naglašava dr Čemerikić
Ponekad postoje komplikovani slučajevi, gde je značajno konzilijarno mišljenje ili konsultacija sa patolozima stručnjacima iz određene oblasti patologije.
Sa digitalnom patologijom, patolozi gde god sa se nalaze u svetu mogu biti kontaktirani jednostavno i u kratkom roku, jer je za njihov pristup uzorku tkiva potreban kompjuter ili laptop i svega jedan klik miša.
INFO
Ukoliko vam trebaju dodatne informacije, budite slobodni da nam pišete popunjavanjem Kontakt forme.
SAZNAJ VIŠE
Preporučujemo da pročitate i članak na našem blogu, Patologija – Put do precizne dijagnoze.
