U Beo-lab laboratorijama dostupan vam je nov analizator, koji vrši automatizovanu identifikaciju patogene bakterije iz zasejane kulture i ispitivanje osetljivosti bakterije na antibiotike, takozvani PHOENIX.
Najznačajnije prednosti automatizovane metode identifikacije patogene bakterije, u odnosu na standardnu mikrobiološku identifikaciju, su:
- veća preciznost kod identifikacije;
- osetljivost bakterija na antibiotike je izražena u minimalnim koncentracijama (izražena u vrednostima MIK);
- znatno kraće vreme do izdavanja rezultata. Manje vremena je potrebno i za identifikaciju patogene bakterije, kao i za ispitivanje njene osetljivosti na antibiotike (dobijanje antibiograma).
Zahvaljujući ovim karakteristikama Phoenix analizatora, uveli smo novu metodu:
“BRZA identifikacija jednog bakterijskog patogena (jedna bakterija) i antibiogram u automatizovanom sistemu do 36h”.
Kraći i postupak identifikacije i analize osetljivosti
Automatizovanom metodom se značajno skraćuje vreme i identifikacije patogene bakterije i ispitivanja osetljivosti na antibiotike, tako da je ukupno vreme od prijema uzorka do izdavanja rezultata do maksimalnih 36h, a često i kraće.
Doneti uzorak kulture (rana, urin, stolica) se zasejava. Od zasejavanja kulture do porasta bakterija je potrebno da prođe 18h- 24 sata.
Nakon toga kultura se ubacuje u aparat, i u narednih 12 sati (a nekad i kraće) se identifukuje o kojoj vrsti patogene bakterije je reč i osetljivost iste na antibiotike.
Standardnim mikrobiološkim postupkom, se nakom prvih 24 sata od zasejavanja kulture, dodatno čeka 24 sata na identifikaciju patogene bakterije, a zatim se radi osetljivost na antibiotik (izrada antibiograma).
Obradom uzorka standardnim metodom na rezultat se čeka od 48h do 72 sata, a novom metodom na Phoenix analizatoru vreme se skratilo za duplo, tj. do maksimalnih 36h.
Ovo posebno dobija na značaju u urgentnim siguacijama (loša klinička slika pacijenta), kada su mala deca i starije osobe u pitanju. Tada je neophodno što pre početi sa odgovarajućom antibiotskom terapijom.
Pročitaj i tekst:

Stop Gripu! – KKS i CRP pomoć lekaru u dijagnostici i praćenju toka bolesti
Poseban značaj u urgentnim situacijama
Značaj ovog analizatora predstavićemo na primeru koji redovno susrećemo u našim laboratorijama.
Dete ima visoku temperaturu i dijareju. Nakon nekoliko dana klinička slika se pogoršava. Lekar na osnovu simptoma sumnja da dete ima bakterijsku infekciju, tj.da je zaraženo salmonelom.
Pored Kompletne krvne slike i CRP-a koji će ukazati ako postoji bakterijska infekcija, neophodna je bakteriološka analiza stolice kako bi se potvrdila sumnja i izabrao odgovarajući antibiotik.
U standardnim uslovima i standardnim mirobiološkim postupkom, za dobijanje rezultata je potrebno do 72 sata.
Da se podloge zaseju i izniknu od 18h-24h, da se identifikuje patogena bakterija dodatnih 24h i onda i uradi antibiogram. Sve se završava u roku od minimalono 48 sati – 72 sata.
PHOENIX analizatorom, nakon prvobitnih 18h-24h koliko je potrebno da zasejana kultura iznikne, postupak identifikacije i analize osetljivosti se završava u narednih 12 sati.
To znači da se pouzdan rezultat tj. dobijanje odgovor na pitanje koja je patogena bakterija u pitanju, dobija u roku od ukupno 36h, a i kraće.
Nakon toga, lekar je u mogućnosti da primeni adekvatnu antibiotsku terapiju.
Koju analizu izabrati?
Obe analize na patogene bakterije, i automatizovana na Phoenixu i standardna mikrobiološka analiza su vam dostupne u Beo-lab laboratorijama.
U zavisnosti od kliničke slike pacijenta i u dogovoru sa lekarom, znaćete da li vam je potrebno urgentno dobijanje rezultata.
U slučaju urgentnosti, izbor je na “Brzoj identifikaciji jednog bakterijskog patogena (jedna bakterija) i antibiogram u automatizovanom sistemu do 36h”.
Priprema pred uzorkovanje:
Davanje uzoraka na analizu treba da bude pre početka antibiotske terapije.
INFO: Saznaj više
